KYJEV, BRATISLAVA. Po šiestich mesiacoch pod ukrajinskou kontrolou obsadila ruská armáda mesto Sudža v Kurskej oblasti.
O tom, že ruské jednotky prelomili ukrajinské línie južne od Sudže, informovali už v piatok jednotky pôsobiace v oblasti.
Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo oslobodenie dvanástich obcí.
Obavy z toho, že sa Ukrajina bude musieť úplne stiahnuť z ruského územia, ktoré vyše sedem mesiacov kontrolovala, posilnilo riziko obkľúčenia ukrajinskej armády.
Veliteľ ukrajinskej armády Oleksandr Syrskyj však odmieta, že by dochádzalo k ich obkľúčeniu a hovorí o „manévrovaní do výhodných obranných línií“.
O zásadnom ústupe v Kurskej oblasti hovoria aj zdroje denníka Ukrajinská pravda z dvoch jednotiek. Ukrajinské ministerstvo obrany tvrdí, že niektoré ukrajinské jednotky stále na území Kurskej oblasti zostávajú, aj keď sa sťahujú bližšie k hranici.
Ukrajina tak zrejme v ďalších dňoch definitívne príde o kontrolu nad ruskou oblasťou, ktorej dobytie bolo jedným z najšokujúcejších vývojov od začiatku ruskej invázie.
Experti za tým pritom vidia aj kroky administratívy Donalda Trumpa. Navyše porážka v Kurskej oblasti môže posilniť vyjednávaciu pozíciu Ruska v čase, keď sa čaká na ich reakciu na plán prímeria.
V článku sa dočítate:
- v čom bol vpád do Kurskej oblasti výnimočný,
- aká je situácia na mieste,
- či Rusom pomohol Donald Trump,
- čo strata územia spôsobí pri rokovaniach.
Koniec do piatka
Augustový ukrajinský vpád do Kurskej oblasti bol prvou zahraničnou inváziou na ruské územie od 2. svetovej vojny. Nečakaná operácia prekvapila a ponížila Kremeľ, zvýšila morálku ukrajinskej armády a čiastočne odpútala pozornosť ruskej armády od východného frontu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vnímal obsadenie regiónu ako páku pred mierovými rokovaniami.
„Vymeníme jedno teritórium za druhé,“ povedal pred mesiacom pre denník Guardian. Vnímali to tak aj niektorí zahraniční partneri Ukrajiny.
„Ukrajinské pozície v Kursku sú dôležité, pretože je to určite niečo, čo by sa mohlo zohľadniť pri akýchkoľvek rokovaniach, ktoré sa môžu uskutočniť v nadchádzajúcom roku,“ povedal ešte na začiatku roka končiaci americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo februári skonštatoval, že operácia v Kurskej oblasti bola dôležitým momentom prekvapenia a ukázala, ako Ukrajina dokáže využiť slabé miesto v ruských personálnych rezervách, získať kontrolu nad časťou bojiska a vytvoriť zásadný informačný a politický tlak na Rusko.
V priebehu posledných týždňov, keď sa zvýšil americký tlak na Ukrajinu aj Rusko, aby boje ukončili, sa situácia v oblasti na západe Ruska začala zhoršovať.
Analytici z projektu DeepState priznávajú, že situácia v oblasti je veľmi zložitá, no odmietajú, že by sa ukrajinská armáda úplne stiahla. Na okraji Sudže stále prebiehajú boje.
Mikael Valtersson, vojenský analytik a bývalý vojak švédskej armády na sociálnej sieti X v stredu poobede napísal, že v ďalších hodinách zrejme ruské jednotky dobyjú západné predmestie Sudže a sústredia sa na postup pozdĺž dvoch ciest smerujúcim k ukrajinským hraniciam.
Ak by oblasť s rozlohou asi 60 štvorcových kilometrov dobyli, odrezali by od zásobovania aj druhú časť oblasti v rukách Ukrajincov. „So všetkým môžeme predpokladať, že bitka o Kursk sa skončí o dva až šesť dní,“ píše.
Aj ukrajinský vojenský bloger Skadovskyj obranca na telegrame napísal: „Ukrajinské ozbrojené sily opúšťajú Kursk. Do piatka tam nebude ukrajinský vojak.“
Loading
...
Trumpova chyba?
Roman Šeremeta, profesor ekonómie z Case Western Reserve University v americkom Ohiu tvrdí, že zlyhanie v Kursku je aj výsledkom zrady Ukrajiny americkou administratívou.
„Neverím, že je náhoda, že USA obnovili dodávky zbraní a výmenu dôležitých spravodajských informácií s Ukrajinou až po tom, ako Ukrajina začala ustupovať,“ napísal na sociálnych sieťach.
Putin by podľa neho nikdy nesúhlasil s prímerím, ak by Ukrajinci stále kontrolovali ruské územie, a preto Trump prerušil dodávky zbraní a spravodajských informácií „v najhoršom možnom čase, práve keď Rusko začalo veľkú protiofenzívu v Kursku“.
Aj zdroje magazínu Time z ukrajinskej vlády potvrdili, že strata prístupu k spravodajským informáciám najviac ovplyvnila operácie v Kurskej oblasti.
„Nielen Kursk, problémy sú teraz na celom ruskom území,“ tvrdí zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.
Ukrajinci stratili schopnosť zachytiť ruské bombardéry a iné bojové lietadlá po tom, ako vyštartujú z ruského územia a Ukrajina tak nemala čas varovať civilistov ani vojakov pred útokmi. „Pre našich ľudí to je veľmi nebezpečné,“ dodáva zdroj pre magazín Time.
Aj Adam Sybera, analytik denníka Kyiv Independent, potvrdzuje, že pozastavenie výmeny spravodajských informácií a dodávok zbraní – spolu s ruskom vzdušnou prevahou a logistickými problémami – malo priamy vplyv na udržateľnosť ukrajinskej prítomnosti v Kurskej oblasti.
„Rozhodnutie Trumpovej administratívy zmraziť vojenskú pomoc oslabilo vyjednávaciu pozíciu Ukrajiny a urobilo zo stiahnutia sa ukrajinskej armády nevyhnutnosť,“ vraví.
Expert na modernú vojnu Franz-Stefan Gady však na sociálnej sieti X tvrdí, že by bol pri prepojení medzi ruskými územnými ziskmi pri Kursku a dočasným zastavením americkej vojenskej pomoci opatrný.
„To, čo sa momentálne deje v Kursku, bolo niekoľko mesiacov predvídateľné. Bolo pomerne jasné, že Ukrajinci budú musieť nepretržite ustupovať, ak Rusi presunú svoju pozornosť na túto časť frontu,“ píše.
Koniec veľkej operácie
K pravdepodobnému ústupu ukrajinskej armády dochádza v čase, keď Washington a Kyjev čakajú na reakciu Moskvy na navrhované 30-dňové prímerie.
„Pred akýmikoľvek rozhovormi medzi Ruskom a USA sa Rusi snažia čo najrýchlejšie vyriešiť Kurský problém, koncentrujú tam všetky jednotky, ktoré môžu,“ vraví podľa Kyiv Independent Mychailo Samus z New Geopolitics Research Network.
Rusi do oblasti presmerovali svoje najúčinnejšie drony a tým skomplikovali Ukrajincom logistiku zásobovania.
Kurská operácia by pritom podľa Syberu nemala byť vnímaná ako taktický neúspech. „Mala viacero cieľov: zvýšiť morálku, vyvinúť tlak na Rusko a poskytnúť potenciálny tromf pri rokovaniach o prímerí. Aj keď možno nepriniesla to, čo Ukrajina v konečnom dôsledku očakávala, preukázala schopnosť Ukrajiny viesť cezhraničné operácie a prinútila Rusko odkloniť zdroje,“ vraví analytik.
Aj veliteľ ukrajinskej armády Syrskyj priznal, že stratégia odpútať pozornosť ruskej armády od východu Ukrajiny nevyšla.
Len pár týždňov po vpáde do Kurskej oblasti sa operácie ruskej armády na Donbase ešte zintenzívnili a Rusi dobyli viacero menších miest.
Sybera však dodáva, že s ruskou ofenzívou v oblasti a americkým tlakom na prímerie sa „dlhodobá strategická hodnota operácie znížila“ a Ukrajina teraz môže presunúť jednotky na posilnenie dôležitejších frontov.